Ogłoszenie


#1 2007-12-27 20:43:57

Imperator Korni

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-17
Posty: 35
Punktów :   -1 

!

Ostateczny termin to niedziela, przed sylwestrem kto nie zrobi... laska.

Offline

 

#2 2008-01-01 22:19:03

Krzych

Wojownik

5361365
Zarejestrowany: 2007-09-17
Posty: 17
Punktów :   

Re: !

prosze :
Karta dźwiękowa
Karta dźwiękowa, zwana również kartą muzyczną to specjalne urządzenie, które znajduje się wewnątrz komputera pod postacią karty rozszerzeń PCI (starsze karty dźwiękowe korzystały z portu ISA). Jest ona wykorzystywana do konwersji dźwięku. Do karty dźwiękowej można podłączyć następujące urządzenia peryferyjne:
Mikrofon. Urządzenie to jest przydatne w trakcie pracy z różnego rodzaju aplikacjami multimedialnymi.
Klawiatura MIDI. Jest to urządzenie pomocne w procesie tworzenia muzyki przy pomocy odpowiednich programów komputerowych.
Głośniki

Dysk twardy
Dysk twardy to hermetycznie zamknięty napęd magnetyczny, który składa się z wirujących talerzy (od 2 do 8). Dyski twarde są zazwyczaj na stałe montowane w komputerach i służą do przechowywania danych, do których dostęp wymagany jest w pracy codziennej

Stacja dyskietek
Stacja dyskietek jest miejscem, w którym zapisywane lub odczytywane są dane przy pomocy głowicy magnetycznej. Głowica magnetyczna służy do odczytywania i zapisywania informacji na wymiennych, elastycznych dyskietkach.


CD-ROM
CD-ROM jest dyskiem optycznym. Dane na dyskach CD-ROM przechowuje się w formacie binarnym, jako niewielkie wgłębienia, czyli z angielskiego pits, które umieszczone są na płaskiej powierzchni dysku, z angielskiego land. Dane mogą być odczytywane przy pomocy wiązki laserowej, która jest emitowana przez napęd CD-ROM. W pierwszych modelach napędów CD szybkość wynosiła 1x, co odpowiadało 150 kB/s. W chwili obecnej szybkości nośników CD-ROM osiągają prędkości rzędu 50x, co odpowiada prędkości 7 MB/s. Do parametrów napędów CD-ROM należą:
ilość wyjść dźwiękowych: cyfrowe / analogowe / słuchawkowe,
możliwości sterowania audio, funkcje takie jak: start / stop / next / prev / eject,
regulator głośności umieszczony na obudowie urządzenia,
możliwość awaryjnego wyciągnięcia płyty, zazwyczaj umożliwia to dziurka, która jest umieszczona na panelu czołowym. Pozwala ona na wyjęcie płyty w wypadku zacięcia lub uszkodzenia podajnika,
metoda podawania płyty przy użyciu tacki, jest to wysuwana szuflada, na której kładzie się dysk optyczny, napęd najwygodniej pracuje w poziomie.
caddy - terminem tym określa się wąską szczelinę znajdującą się w napędzie, która chroni go oraz zapewnia odpowiednią ochronę przed kurzem, znacznie ułatwiając przy tym centrowanie.


Modem
Nazwa tego urządzenia pochodzi od angielskiego sformułowania Modulator / Demodulator. Modem przetwarza dane komputerowe na sygnał dźwiękowy. W postaci tej sygnał nadaje się do transmisji przy pomocy analogowych dróg łączności, w skład których należą: łącza radiowe, linie telefoniczne oraz łącza satelitarne


w cd-romie to nie jest tak duzo bo niektorych zeczy nie mussze z tego czytac

Ostatnio edytowany przez Krzych (2008-01-01 22:21:02)

Offline

 

#3 2008-01-02 15:51:28

rotfly

Niewolnik

Zarejestrowany: 2007-09-20
Posty: 6
Punktów :   

Re: !

Odrazu  uprzedzam przed tym , że możesz wybrać na końcu jakie chcesz żeby zostały >>>>>>>>>>>
Klawiatura jest to uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.

Klawiatury występują w najróżniejszych urządzeniach – maszynach do pisania, kalkulatorach, telefonach komórkowych; w szczególności jest to jeden z podzespołów wejściowych komputera. Aktualnie używane modele klawiatur komputerowych mają około 100 klawiszy. Coraz częściej w klawiatury komputerowe wbudowuje się dodatkowe elementy sterujące (dodatkowe przyciski) i kontrolne (diody ) - najczęściej dla obsługi multimediów.

A to ciekawe !
Pierwszy komputer wyposażony w klawiaturę powstał w 1960 roku.
IBM System/370
Pierwszy komputer z zachowaną kompatybilnością wsteczną.

COM1
Oznaczenie fizycznego portu komunikacyjnego w komputerze wyposażonego w piny (Por. gniazdo męskie). Ma on przypisane przez BIOS parametry IRQ 4 oraz port I/O 3F8 (jest to wartość heksadecymalna). COM1 to zwykle port wąski wykorzystywany najczęściej do przyłączenia myszki (chociaż coraz częściej myszki podłączane są do portu

COM2
Oznaczenie fizycznego portu komunikacyjnego w komputerze wyposażonego w piny (Por. gniazdo męskie). Ma on przypisane przez BIOS parametry IRQ 3 oraz port I/O 2F8 (jest to wartość heksadecymalna). W starszych modelach komputerów był to port szeroki, teraz praktycznie wszystkie płyty ATX i Mini-ITX wyposażone są w jego wąską odmianę. COM2 jest wykorzystywany najczęściej do podłączenia modemu zewnętrznego.

LPT1
First Parallel Printer Port

LPT2
Second Parallel Printer Port

Pracę komputera można podzielić na trzy etapy: wprowadzanie danych, ich przetwarzanie i wyprowadzanie wyników. Za pomącą urządzeń wejścia dane i polecenia są przekazywane do komputera. Polecenia informują komputer o tym, co powinien zrobić z wprowadzonymi danymi. Procesor i oprogramowanie komputera przetwarzają dane, a efekt tej pracy jest zwracany w postaci obrazu na ekranie monitora lub wydruku na drukarce. Urządzeń, za pomocą których możemy wprowadzać dane do komputera, jest bardzo wiele. Oprócz myszy i klawiatury można wykorzystywać modemy, skanery, kamery cyfrowe, muzyczne keyboardy, fotograficzne aparaty cyfrowe, mikrofony, touchpady, rysownice, yoysticki, trackbale, czytniki kodów kreskowych, linii papilarnych, kart magnetycznych, kamery internetowe, karty sieciowe, kieszeń dyskietek, odtwarzacz DVD, CD, itp. Za urządzenia wejścia może posłużyć praktycznie wszystko, co jest w stanie odbierać informację z zewnątrz, a następnie przetwarzać je do postaci danych, które będą zrozumiałe dla komputera. Zanim informacje trafią do komputera, zawsze muszą zostać wcześniej przetworzone przez jakieś urządzenie wejścia.

W celu umożliwienia połączenia komputera z urządzeniami wejścia posiada on złącze nazywane portem. W przypadku komputerów klasy IBM PC rozróżniamy porty szeregowe i równoległe. Porty szeregowe oznaczane są w zależności od ich liczby, odpowiednio COM1, COM2 itd. Dla odmiany porty równoległe są oznaczane LPT1, LPT2, itd. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi polega na ich wyglądzie oraz sposobie kodowania przesyłanych sygnałów (prędkości transmisji). W przypadku płyt nowej generacji mamy do czynienia z tzw. portem USB (Universal Serial Bus). Pozwala on poddłączyć do komputera urządzenia peryferyjne, np. drukarkę, skaner, mysz itd. Tym samym może on z powodzeniem zastępować port szeregowy i równoległy, zapewniając jednocześnie większą szybkość transferu danych. Przykładem połączenia przez port szeregowy, np. COM1, jest połączenie myszki z komputerem, natomiast przez port równoległy, np. LPT1, możemy połączyć z komputerem drukarkę.

Opisy urządzeń wejścia:

Klawiatura
Dane i polecenia przekazywane są do komputera najczęściej za pomocą klawiatury i myszki. Klawiatura pozwala na wpisywanie tekstu i liczb. Klawisze specjalne służą do przekazywania poleceń lub do sterowania czynnościami na ekranie monitora. Klawiatura to podstawowe urządzenie wejściowe służące do porozumiewania się z komputerem. Uderzając w jej klawisze, wprowadzamy do komputera polecenia i teksty, a efekt naszej pracy wyświetlany jest na monitorze.(ang. keyboard) składa się z ponad 100 klawiszy (101-, 102- lub 104).

Urządzenia wskazujące: [niektóre można dymienic ale nie trzeba nie wiem jakie byś chciał więc zostawiam ci wybór , tych których  nie zechcesz to nie dawaj ]

Mysz
Zamiast klawiatury wygodniej jest posługiwać się myszą: za jej pośrednictwem przesuwamy na ekranie monitora małą strzałkę (kursor ), określając jakie operacje chcemy wykonać. Mysz nazywamy urządzeniem wejściowym, gdyż umożliwia nam wydawanie komputerowi poleceń. W ten sposób starujemy pracą wielu programów. Myszkę znajdziemy w składzie każdego zestawu komputerowego.
Nowości wśród myszek:

-bezprzewodowe - wykorzystujące technologię podczerwieni lub fal radiowych;

- trackball "kot", czyli odwrócona myszka z dużą kulką, którą obraca się palcami, jest przydatna w pracy z aplikacjami wymagającymi dużej precyzji ruchu.


Joystick
Joystick jest wejściowym urządzeniem peryferyjnym. Tak jak myszki, pomagają w przemieszczaniu kursora na ekranie monitora. Jednak w przeciwieństwie do myszy, korzysta się z nich najczęściej w grach komputerowych i symulatorach lotu, czyli programach symulujących pilotowanie samolotu.

Rysownica
Zwana również digitizerem, tabletem graficznym, to płaska tabliczka, wykrywająca pozycję specjalnego pióra-rysika. Możemy na tablecie rysować jak na kartce papieru - z tym, że obrazek powstaje nie na tablecie, a na ekranie monitora. Rysowanie za pomocą tabletu jest prostsze niż przy użyciu tradycyjnej myszki. Dzięki niemu można wprowadzać do komputera pismo ręczne.


Skaner
Skanery przekształcają optyczne informacje na komputerowe dane. Skaner, podobnie jak kserokopiarka za pomocą czujników bada kolory i jasność odczytywanego obrazu. Po przekazaniu informacji o obrazie do komputera można je w dowolny sposób modyfikować, tworząc na ekranie monitora zupełnie nowe obrazki. Skaner - (ang. scaner) służy do wczytywania obrazów (rysunków, fotografii, tekstu, pisma odręcznego) ze skanowanej płaszczyzny do pamięci komputera. Skanery dzielimy na: ręczne, rolkowe, stacjonarne. Jakość skanowania przez skaner mierzona jest w jednostce dpi (ang. dots per inch - punkty na cal), jest to jednostka rozdzielczości zarówno skanerów jak i drukarek. Im więcej dpi, czyli im więcej punktów na jednostce długości jest w stanie odczytać skaner, tym dokładniejszy jest uzyskany obraz.
Mikrofon
Przydatny zwłaszcza w czasie pracy z aplikacjami multimedialnymi, takimi jak programy do nauki języków obcych, programy komunikacyjne wykorzystujące modem do kontaktów telefonicznych, programach do obróbki dźwięku, czy wreszcie specjalnych aplikacjach przeznaczonych do porozumiewania się z komputerem za pomocą głosu, umożliwiających rozpoznawanie mowy ciągłej wykorzystywane na przykład do słownej edycji tekstu w programach edytorskich.


Aparaty cyfrowe
Aparaty cyfrowe nie potrzebują filmu fotograficznego. Obraz, który do nich trafia, zapisywany jest natychmiast w postaci cyfrowej. Po podłączeniu takiego aparatu do komputera, wszystkie obrazy mogą zostać przeniesione do komputera i wyświetlone na ekranie monitora. Fotograficzny aparat cyfrowy – pozwala robić zdjęcia o doskonałej jakości. Fotografie przenosi się potem do komputera bez konieczności ich skanowania. Niektóre aparaty posiadają wbudowane napędy dysków elastycznych, co ułatwia przenoszenie zdjęć.
Kamera
To najczęściej nie większe od jabłka urządzenie z soczewką. Zmienia ona widziany obraz na informacje czytelne dla komputera. Kamera pozwala na video konferencje w internecie. Ustawiamy ją zazwyczaj na podwyższeniu, aby dobrze mieść się w kadrze (najczęściej na górnej krawędzi obudowy monitora).
Touchpad
Można je spotkać głównie w komputerach przenośnych. Obsługuje się go poprzez przesuwanie palca po specjalnej, czułej na dotyk tabliczce. W touchpad wyposażone są również niektóre klawiatury.

Wirtualna rzeczywistość
Istnieją też urządzenia, które przekształcają do postaci danych komputerowych ruch ciała człowieka. Specjalne rękawice, hełmy, czy inne czujniki przytwierdzone do ciała przesyłają do komputera informacje o ruchu, co natychmiast znajduje odbicie na ekranie monitora. Te specjalistyczne urządzenia wykorzystywane są najczęściej w określonego typu grach komputerowych.
DVD
TV i wideo Obraz telewizyjny lub nagrany na taśmie wideo również może trafiać do komputera. Służą do tego specjalne karty rozszerzeń, które między innymi umożliwiają oglądanie obrazu TV na ekranie, odtwarzanie płyt Video-CD bądź też tworzenie własnych filmów wideo.

Kieszeń dyskietek (FDD)
Floppy Disk Drive to napęd dysków elastycznych. Stacja dyskietek jest połączona z kontrolerem FDC (Floopy Disc Controller) na płycie głównej za pomocą taśmy. Każda stacja zawiera dwa silniki. Jeden z nich napędza krążek, zamknięty w plastykowej obudowie (dyskietka 3,5 cala). Szybkość obrotowa jaką uzyskuje krążek waha się w granicach od 350 do 360 obrotów na minutę. Drugi z silników służy do przesuwania i sterowania ruchem głowicy zapisująco-odczytującej. Głowica ta umieszczona jest na ramieniu, i w wyniku skoków porusza się promienia krążka magnetycznego w celu ustawienia się nad konkretną ścieżką krążka. Dyskietki chociaż mało pojemne są łatwe w użyciu i zajmują mało miejsca.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.gra-wladca-pierscieni.pun.pl www.tarant.pun.pl www.budownictwo3.pun.pl www.ethersagaonline.pun.pl www.coremt2-forum.pun.pl