Ogłoszenie


#1 2007-11-29 21:52:00

Imperator Korni

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-17
Posty: 35
Punktów :   -1 

Wejście Wyjście! Idioci do pracy!

Kacper: Urządenia Wyjścia (SAMEGO WYJŚCIA NIE WEJŚCIA I WYJŚCIA!!!)
Lesio: Urządzenia Wejścia (SAMEGO WEJŚCIA                 -||-)
Rogal: Urządenia Wejścia Wyjścia (NIE SAMEGO WYJŚCIA I NIE SAMEGO WEJŚCIA!!!)
Krzych: Wszystkie urzadzenia wewnętrze (Na płyci głównej i wew kompa)
Jendrzej: DOSKONALIĆ CZYTANIE NA POCZĄTEK JAN BRZECHWA "LOKOMOTYWA"
TERMIN DO PONIEDZIALKU WIECZOREM

Offline

 

#2 2007-11-30 21:07:28

Krzych

Wojownik

5361365
Zarejestrowany: 2007-09-17
Posty: 17
Punktów :   

Re: Wejście Wyjście! Idioci do pracy!

Karta dźwiękowa


Karta dźwiękowa, zwana również kartą muzyczną to specjalne urządzenie, które znajduje się wewnątrz komputera pod postacią karty rozszerzeń PCI (starsze karty dźwiękowe korzystały z portu ISA). Jest ona wykorzystywana do konwersji dźwięku, który pochodzi z płyty CD, urządzenia MIDI lub mikrofonu do danych o takiej postaci, które są możliwe do przetworzenia przez komputer. Informacje wyprowadzane są również za pośrednictwem tej karty, zazwyczaj na głośniki lub na słuchawki. Do karty dźwiękowej można podłączyć następujące urządzenia peryferyjne:
Mikrofon. Urządzenie to jest przydatne w trakcie pracy z różnego rodzaju aplikacjami multimedialnymi. Przykładem tych aplikacji są programy służące do nauki języków obcych, programy komunikacyjne, które wykorzystują modem w celu kontaktu telefonicznego oraz programy służące do obróbki dźwięku. Mikrofon znajduje również zastosowanie w nowatorskich aplikacjach wykorzystywanych do porozumiewania się z komputerem przy pomocy głosu. Aplikacje te rozpoznają mowę ludzką i mogą być wykorzystywane do edycji słownej tekstu w programach biurowych.
Klawiatura MIDI. Jest to urządzenie pomocne w procesie tworzenia muzyki przy pomocy odpowiednich programów komputerowych.
Głośniki. Są to urządzenia za z których wydobywa się dźwięk sterowany za pomocą procesorów sygnałowych karty dźwiękowej. Głośniki można podzielić na dwa rodzaje: głośniki pasywne, które są pozbawione wewnętrznego wzmacniacza (rolę wzmacniacza przejmuje karta dźwiękowa) oraz głośniki aktywne, które posiadają wewnętrzny wzmacniacz i korzystają z własnego zasilacza sieciowego. W każdym komputerze spotykamy się z jeszcze jednym rodzajem głośnika, który nie jest podpinany do karty dźwiękowej. Głośnikiem tym jest PC speaker, który potrafi wydawać jedynie piski o różnej tonacji. Jest on wykorzystywany głównie w celu informowania użytkownika o błędach które zachodzą na poziomie platformy sprzętowej.



Dysk twardy


Dysk twardy to hermetycznie zamknięty napęd magnetyczny, który składa się z wirujących talerzy (od 2 do 8). Każdy z talerzy jest pokryty niezwykle cienką warstwą magnetyczną. Wszystkie talerze posiadają własną głowicę odczytująco - zapisującą. Głowica ta unosi się nad talerzem na bardzo cienkiej poduszce powietrznej. Dyski twarde są zazwyczaj na stałe montowane w komputerach i służą do przechowywania danych, do których dostęp wymagany jest w pracy codziennej. Instalowane są na nich systemy operacyjne wraz z szeroką gamą oprogramowania. Dyski nowoczesne posiadają niezwykle wysoką przepustowość danych oraz niski czas dostępu do nich. Prędkość obrotu nowoczesnych dysków twardych wynosi nawet 10000 obrotów na minutę, natomiast ich pojemność jest już liczona w setkach gigabajtów.


Stacja dyskietek


Stacja dyskietek jest miejscem, w którym zapisywane lub odczytywane są dane przy pomocy głowicy magnetycznej. Głowica magnetyczna służy do odczytywania i zapisywania informacji na wymiennych, elastycznych dyskietkach.


CD-ROM


CD-ROM jest dyskiem optycznym, którego grubość wynosi około dwóch milimetrów, natomiast jego średnica wynosi 12 centymetrów. Na standardowym dysku CD-ROM można przechować nawet 74 minuty najwyższej jakości dźwięku lub aż 650 megabajtów danych. Na jednej płycie można więc zapisać nawet 200 000 stron maszynopisu albo sto obrazów zapisanych w bardzo wysokiej rozdzielczości. Dane na dyskach CD-ROM przechowuje się w formacie binarnym, jako niewielkie wgłębienia, czyli z angielskiego pits, które umieszczone są na płaskiej powierzchni dysku, z angielskiego land. Dane mogą być odczytywane przy pomocy wiązki laserowej, która jest emitowana przez napęd CD-ROM. Danych tych nie można jednak zapisywać, ponieważ standard nie obejmuje możliwości zapisu zwykłej płyty CD-ROM. Dane mogą być na niej zapisywane w specjalnych tłoczniach. W ewolucji komputerowej płyty CD-ROM wyparły już w zasadzie dyskietki, dzięki setki razy większej pojemności i kilkakrotnie niższej cenie. Zapewniają przy tym większą trwałość przechowywanych danych. Płyty CD-ROM świetnie się nadają do przechowywania dużych ilości informacji, takich jak rozbudowane programy komputerowe, aplikacje multimedialne i gry. Do istotnych elementów każdego napędu należy jego szybkość. W pierwszych modelach napędów CD szybkość wynosiła 1x, co odpowiadało 150 kB/s. W chwili obecnej szybkości nośników CD-ROM osiągają prędkości rzędu 50x, co odpowiada prędkości 7 MB/s. Równie istotną z punktu widzenia użytkownika sprawą jest średni czas dostępu do napędu optycznego. Im wartość tego parametru jest mniejsza tym szybciej dane odnajdywane są na dysku. Do parametrów napędów CD-ROM należą:
ilość wyjść dźwiękowych: cyfrowe / analogowe / słuchawkowe,
możliwości sterowania audio, funkcje takie jak: start / stop / next / prev / eject,
regulator głośności umieszczony na obudowie urządzenia,
możliwość awaryjnego wyciągnięcia płyty, zazwyczaj umożliwia to dziurka, która jest umieszczona na panelu czołowym. Pozwala ona na wyjęcie płyty w wypadku zacięcia lub uszkodzenia podajnika,
metoda podawania płyty przy użyciu tacki, jest to wysuwana szuflada, na której kładzie się dysk optyczny, napęd najwygodniej pracuje w poziomie.
caddy - terminem tym określa się wąską szczelinę znajdującą się w napędzie, która chroni go oraz zapewnia odpowiednią ochronę przed kurzem, znacznie ułatwiając przy tym centrowanie.



Modem


Nazwa tego urządzenia pochodzi od angielskiego sformułowania Modulator / Demodulator. Modem przetwarza dane komputerowe na sygnał dźwiękowy. W postaci tej sygnał nadaje się do transmisji przy pomocy analogowych dróg łączności, w skład których należą: łącza radiowe, linie telefoniczne oraz łącza satelitarne. Sygnał dźwiękowy jest zawsze przesyłany z jednego modemu do drugiego. Odbiorca ma za zadanie zdekodować otrzymane sygnały analogowe z powrotem na cyfrową ich postać, która jest czytelna dla komputera. Modemy możemy podzielić na dwa rodzaje: wewnętrzne, które są podłączane do komputera jako karty rozszerzeń, oraz zewnętrzne, które podłącza się do portu USB komputera zewnętrznym kablem. Szybkość transmisji modemowej mierzy się w bitach na sekundę, czyli bps, lub znakach na sekundę, czyli cps. Do największych problemów z jakimi boryka się komunikacja za pośrednictwem modemów, należy niska prędkość transferu. Jest to spowodowane fizycznymi ograniczeniami linii telefonicznych, które nie są w stanie prawidłowo przesłać dużych ilości informacji. Zachodzi niekorzystne zjawisko interferencji między symbolowej, które owocuje błędnym ciągiem odbieranych danych. Na większości modemów możemy spotkać następujące oznaczenia:
szybkość transmisji 28000 bps, 33600 bps: V.34+,
szybkość transmisji 56000 bps: K56Flex, V.90, X2,
możliwość odbierania oraz wysyłania faksów z prędkością 14400 bps: V.17,
wbudowana poczta głosowa - rozbudowany odpowiednik automatycznej sekretarki: Voice Mail,
możliwość transmisji danych komputerowych oraz prowadzenia rozmowy telefonicznej z wykorzystaniem jednej linii telefonicznej: AudioSpan albo ASVD,
wbudowany protokół korygujący błędy V.42,
wbudowany protokół kompresujący dane V42bis,
możliwość czasowego zablokowania ponownego wybierania numeru, dzięki której możemy wywołać przerwę pomiędzy kolejnym wybraniem identycznego numeru.


Oznaczenia diod zewnętrznego modemu:

AA - dioda zapala się, w momencie gdy modem oczekuje na odebranie połączenia; dioda miga w momencie gdy dzwoni telefon,

CD - dioda zapala się w momencie, gdy drugi modem odebrał połączenie,

RD - dioda zapala się w momencie, gdy dane są odbierane,

SD - dioda zapala się w momencie, gdy dane są wysyłane,

TR - dioda zapala się w momencie, gdy modem otrzymuje sygnał od komputera,

CS - dioda zapala się w momencie, gdy modem jest gotowy do pracy,

ARQ / FAX - dioda miga, gdy modem znajduje się w trakcie wysyłania faksu lub gdy dokonuje retransmisji danych.


Niewiem czy to to ?

Korni:
IDIOTO DEBILNY TO MA BYĆ SKRÓCONE

Offline

 

#3 2007-12-03 21:23:46

Rogal Wladca Swiata

Wojownik

Zarejestrowany: 2007-09-20
Posty: 12
Punktów :   

Re: Wejście Wyjście! Idioci do pracy!

1.Urządzenie wejścia-wyjścia służy do komunikacji komputera z użytkownikiem, komputerem lub innym urządzeniem.


2.typowe urządzenia wejścia i wyjścia to np.: karta sieciowa, modem, ekran dotykowy, dysk twardy oraz wszelkie inne nagrywalne stacje nośników danych

3.Układ wejścia-wyjścia są to takie urządzenia, które pośredniczą wymianie informacji pomiędzy systemem mikroprocesorowym, a urządzeniami zewnętrznymi (urządzenia peryferyjne).

4.Powody istnienia układów wejścia-wyjścia:

Istnieją różnice w szybkości działania współpracujących urządzeń
Istnieją różnice w parametrach elektrycznych współpracujących układów
Urządzenie wymaga podania informacji w określonym formacie wraz z pewnymi sygnałami sterującymi
Dla układów wejścia, wyjścia współadresowalnych z pamięcią operacyjną wybieramy obiekt, na którym dokonujemy operacji (komórka lub rejsetr układów wejścia, wyjścia) za pomocą sygnałów.

MAcie Mózgo jady;] podac jeszce o tych urzadzeniach co robią itp??

Moim zdaniem wyrobilem sie z terminem i nie bede zabity;]


Lesio jest the best;]

Ustalamy dzien szalonego Lesia proponuje w dniu w ktorym to przeczyta ;]

LESIO THE BEST


Korni:
IDIOTO DEBILNY MA BYĆ WIĘCEJ PRZYKŁADÓW (DOBRZE ŻE ZROBILES TEORIE)

Ostatnio edytowany przez Rogal Wladca Swiata (2007-12-03 21:24:50)

Offline

 

#4 2007-12-04 18:01:14

rotfly

Niewolnik

Zarejestrowany: 2007-09-20
Posty: 6
Punktów :   

Re: Wejście Wyjście! Idioci do pracy!

typowe urządzenia wejścia to np.:
klawiatura
mysz komputerowa
skaner
joysticki
czytniki nośników danych

Klawiatura jest to uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.

Klawiatury występują w najróżniejszych urządzeniach – maszynach do pisania, kalkulatorach, telefonach komórkowych, tokenach; w szczególności jest to jeden z podzespołów wejściowych komputera. Aktualnie używane modele klawiatur komputerowych mają około 100 klawiszy. Coraz częściej w klawiatury komputerowe wbudowuje się dodatkowe elementy sterujące (dodatkowe przyciski) i kontrolne (diody świecące) - najczęściej dla obsługi multimediów.

Szczególnego rodzaju klawiatury występują w instrumentach muzycznych – fortepianach, pianinach, organach (tzw. manuały), klawesynach, trąbkach, akordeonach i in., a także w instrumentach elektronicznych.

Klawiatury mogą mieć najróżniejszą konstrukcję:
# mechaniczne<historycznie najstarsze>
* ruch klawisza za pomocą mniej lub bardziej skomplikowanego systemu dźwigni, cięgien itp. układów mechanicznych bezpośrednio wykonuje czynność użyteczną (np. napęd dźwigni w maszynie do pisania, przestawienie tarczy w arytmometrze mechanicznym)
# stykowe
* ruch klawisza powoduje bezpośrednio zwarcie (lub, rzadziej, rozwarcie) w układzie elektrycznym/elektronicznym:

    * sprężynowa
    * membranowa
* wykonana jest z kilku warstw: warstwa z nadrukiem graficznym wykonana z poliestru lub poliwęglanu, warstwa laminująca, warstwa poliestrowa z nadrukowanym obwodem drukowanym (technika druku - sitodruk, farby przewodzące prąd), membrana oddzielająca, kolejna warstwa z nadrukowanym obwodem drukowanym i kolejna warstwa laminująca. Membrana oddziela obwody drukowane poza momentem, gdy naciskany jest przycisk.
    * z gumą przewodzącą (obecnie najbardziej rozpowszechnione) – wciśnięcie klawisza powoduje dociśnięcie gumy przewodzącej do obwodu drukowanego, powodując znaczne obniżenie rezystancji pomiędzy końcówkami pola stykowego

# bezstykowa #

    * optoelektroniczna – ruch klawisza powoduje wsunięcie lub wysunięcie przesłony do/z transoptora
    * pojemnościowa – obecnie stosowana rzadko – klawisz połączony jest z elementem zmieniającym pojemność współpracującego kondensatora najczęściej poprzez wsunięcie się między okładziny
    * kontaktronowa – naciśnięcie klawisza powoduje przysunięcie magnesu do kontaktronu wymuszając zwarcie styków

# ekranowa #

    * dotykowa – na ekranie wyświetlany jest układ klawiszy, dotknięcie zaznaczonego miejsca jest równoznaczne z wprowadzeniem znaku, konieczne jest posiadanie specjalnego monitora dotykowego
    * klasyczna – na ekranie wyświetlany jest układ klawiszy, kliknięcie myszką w wybranym miejscu jest równoznaczne z wybraniem znaku; wariant zbliżony do poprzedniego, ale nie wymaga specjalnego monitora. Zaletą klawiatur ekranowych w porównaniu z fizycznymi jest możliwość wizualnej prezentacji wielu zestawów znaków z różnych alfabetów.

Istnieją różne rodzaje klawiatury ;

    * 83-klawiszowa - klawiatura typu PC i XT
    * 84-klawiszowa - klawiatura typu AT
    * 101-klawiszowa - klawiatura rozszerzona o klawisze numeryczne
    * 104-klawiszowa - klawiatura 101 rozszerzona o dodatkowe klawisze dla menu Windows
    * multimedialna - klawiatura 104 rozszerzona o dodatkowe klawisze.

Pierwszy komputer wyposażony w klawiaturę powstał w 1960 roku.

IBM System/370
Pierwszy komputer z zachowaną kompatybilnością wsteczną.

COM1
Oznaczenie fizycznego portu komunikacyjnego w komputerze wyposażonego w piny (Por. gniazdo męskie). Ma on przypisane przez BIOS parametry IRQ 4 oraz port I/O 3F8 (jest to wartość heksadecymalna). COM1 to zwykle port wąski wykorzystywany najczęściej do przyłączenia myszki (chociaż coraz częściej myszki podłączane są do portu

COM2
Oznaczenie fizycznego portu komunikacyjnego w komputerze wyposażonego w piny (Por. gniazdo męskie). Ma on przypisane przez BIOS parametry IRQ 3 oraz port I/O 2F8 (jest to wartość heksadecymalna). W starszych modelach komputerów był to port szeroki, teraz praktycznie wszystkie płyty ATX i Mini-ITX wyposażone są w jego wąską odmianę. COM2 jest wykorzystywany najczęściej do podłączenia modemu zewnętrznego.

LPT1
First Parallel Printer Port

LPT2
Second Parallel Printer Port

Pracę komputera można podzielić na trzy etapy: wprowadzanie danych, ich przetwarzanie i wyprowadzanie wyników. Za pomącą urządzeń wejścia dane i polecenia są przekazywane do komputera. Polecenia informują komputer o tym, co powinien zrobić z wprowadzonymi danymi. Procesor i oprogramowanie komputera przetwarzają dane, a efekt tej pracy jest zwracany w postaci obrazu na ekranie monitora lub wydruku na drukarce. Urządzeń, za pomocą których możemy wprowadzać dane do komputera, jest bardzo wiele. Oprócz myszy i klawiatury można wykorzystywać modemy, skanery, kamery cyfrowe, muzyczne keyboardy, fotograficzne aparaty cyfrowe, mikrofony, touchpady, rysownice, yoysticki, trackbale, czytniki kodów kreskowych, linii papilarnych, kart magnetycznych, kamery internetowe, karty sieciowe, kieszeń dyskietek, odtwarzacz DVD, CD, itp. Za urządzenia wejścia może posłużyć praktycznie wszystko, co jest w stanie odbierać informację z zewnątrz, a następnie przetwarzać je do postaci danych, które będą zrozumiałe dla komputera. Zanim informacje trafią do komputera, zawsze muszą zostać wcześniej przetworzone przez jakieś urządzenie wejścia.

W celu umożliwienia połączenia komputera z urządzeniami wejścia posiada on złącze nazywane portem. W przypadku komputerów klasy IBM PC rozróżniamy porty szeregowe i równoległe. Porty szeregowe oznaczane są w zależności od ich liczby, odpowiednio COM1, COM2 itd. Dla odmiany porty równoległe są oznaczane LPT1, LPT2, itd. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi polega na ich wyglądzie oraz sposobie kodowania przesyłanych sygnałów (prędkości transmisji). W przypadku płyt nowej generacji mamy do czynienia z tzw. portem USB (Universal Serial Bus). Pozwala on poddłączyć do komputera urządzenia peryferyjne, np. drukarkę, skaner, mysz itd. Tym samym może on z powodzeniem zastępować port szeregowy i równoległy, zapewniając jednocześnie większą szybkość transferu danych. Przykładem połączenia przez port szeregowy, np. COM1, jest połączenie myszki z komputerem, natomiast przez port równoległy, np. LPT1, możemy połączyć z komputerem drukarkę.
Opisy urządzeń wejścia:

Klawiatura
Dane i polecenia przekazywane są do komputera najczęściej za pomocą klawiatury i myszki. Klawiatura pozwala na wpisywanie tekstu i liczb. Klawisze specjalne służą do przekazywania poleceń lub do sterowania czynnościami na ekranie monitora. Klawiatura to podstawowe urządzenie wejściowe służące do porozumiewania się z komputerem. Uderzając w jej klawisze, wprowadzamy do komputera polecenia i teksty, a efekt naszej pracy wyświetlany jest na monitorze.(ang. keyboard) składa się z ponad 100 klawiszy (101-, 102- lub 104).
Urządzenia wskazujące:

Mysz
Zamiast klawiatury wygodniej jest posługiwać się myszą: za jej pośrednictwem przesuwamy na ekranie monitora małą strzałkę (kursor myszy), określając jakie operacje chcemy wykonać. Mysz nazywamy urządzeniem wejściowym, gdyż umożliwia nam wydawanie komputerowi poleceń. W ten sposób starujemy pracą wielu programów. Myszkę znajdziemy w składzie każdego zestawu komputerowego.
Nowości wśród myszek:

-bezprzewodowe - wykorzystujące technologię podczerwieni lub fal radiowych;

- trackball "kot", czyli odwrócona myszka z dużą kulką, którą obraca się palcami, jest przydatna w pracy z aplikacjami wymagającymi dużej precyzji ruchu.


Joystick
Joystick jest wejściowym urządzeniem peryferyjnym. Tak jak myszki, pomagają w przemieszczaniu kursora na ekranie monitora. Jednak w przeciwieństwie do myszy, korzysta się z nich najczęściej w grach komputerowych i symulatorach lotu, czyli programach symulujących pilotowanie samolotu.

Rysownica
Zwana również digitizerem, tabletem graficznym, to płaska tabliczka, wykrywająca pozycję specjalnego pióra-rysika. Możemy na tablecie rysować jak na kartce papieru - z tym, że obrazek powstaje nie na tablecie, a na ekranie monitora. Rysowanie za pomocą tabletu jest prostsze niż przy użyciu tradycyjnej myszki. Dzięki niemu można wprowadzać do komputera pismo ręczne.


Skaner
Skanery przekształcają optyczne informacje na komputerowe dane. Skaner, podobnie jak kserokopiarka za pomocą czujników bada kolory i jasność odczytywanego obrazu. Po przekazaniu informacji o obrazie do komputera można je w dowolny sposób modyfikować, tworząc na ekranie monitora zupełnie nowe obrazki. Skaner - (ang. scaner) służy do wczytywania obrazów (rysunków, fotografii, tekstu, pisma odręcznego) ze skanowanej płaszczyzny do pamięci komputera. Skanery dzielimy na: ręczne, rolkowe, stacjonarne. Jakość skanowania przez skaner mierzona jest w jednostce dpi (ang. dots per inch - punkty na cal), jest to jednostka rozdzielczości zarówno skanerów jak i drukarek. Im więcej dpi, czyli im więcej punktów na jednostce długości jest w stanie odczytać skaner, tym dokładniejszy jest uzyskany obraz.
Mikrofon
Przydatny zwłaszcza w czasie pracy z aplikacjami multimedialnymi, takimi jak programy do nauki języków obcych, programy komunikacyjne wykorzystujące modem do kontaktów telefonicznych, programach do obróbki dźwięku, czy wreszcie specjalnych aplikacjach przeznaczonych do porozumiewania się z komputerem za pomocą głosu, umożliwiających rozpoznawanie mowy ciągłej wykorzystywane na przykład do słownej edycji tekstu w programach edytorskich.


Aparaty cyfrowe
Aparaty cyfrowe nie potrzebują filmu fotograficznego. Obraz, który do nich trafia, zapisywany jest natychmiast w postaci cyfrowej. Po podłączeniu takiego aparatu do komputera, wszystkie obrazy mogą zostać przeniesione do komputera i wyświetlone na ekranie monitora. Fotograficzny aparat cyfrowy – pozwala robić zdjęcia o doskonałej jakości. Fotografie przenosi się potem do komputera bez konieczności ich skanowania. Niektóre aparaty posiadają wbudowane napędy dysków elastycznych, co ułatwia przenoszenie zdjęć.
Kamera
To najczęściej nie większe od jabłka urządzenie z soczewką. Zmienia ona widziany obraz na informacje czytelne dla komputera. Kamera pozwala na video konferencje w internecie. Ustawiamy ją zazwyczaj na podwyższeniu, aby dobrze mieść się w kadrze (najczęściej na górnej krawędzi obudowy monitora).
Touchpad
Można je spotkać głównie w komputerach przenośnych. Obsługuje się go poprzez przesuwanie palca po specjalnej, czułej na dotyk tabliczce. W touchpad wyposażone są również niektóre klawiatury.

Wirtualna rzeczywistość
Istnieją też urządzenia, które przekształcają do postaci danych komputerowych ruch ciała człowieka. Specjalne rękawice, hełmy, czy inne czujniki przytwierdzone do ciała przesyłają do komputera informacje o ruchu, co natychmiast znajduje odbicie na ekranie monitora. Te specjalistyczne urządzenia wykorzystywane są najczęściej w określonego typu grach komputerowych.
DVD
TV i wideo Obraz telewizyjny lub nagrany na taśmie wideo również może trafiać do komputera. Służą do tego specjalne karty rozszerzeń, które między innymi umożliwiają oglądanie obrazu TV na ekranie, odtwarzanie płyt Video-CD bądź też tworzenie własnych filmów wideo.

Kieszeń dyskietek (FDD)
Floppy Disk Drive to napęd dysków elastycznych. Stacja dyskietek jest połączona z kontrolerem FDC (Floopy Disc Controller) na płycie głównej za pomocą taśmy. Każda stacja zawiera dwa silniki. Jeden z nich napędza krążek, zamknięty w plastykowej obudowie (dyskietka 3,5 cala). Szybkość obrotowa jaką uzyskuje krążek waha się w granicach od 350 do 360 obrotów na minutę. Drugi z silników służy do przesuwania i sterowania ruchem głowicy zapisująco-odczytującej. Głowica ta umieszczona jest na ramieniu, i w wyniku skoków porusza się promienia krążka magnetycznego w celu ustawienia się nad konkretną ścieżką krążka. Dyskietki chociaż mało pojemne są łatwe w użyciu i zajmują mało miejsca.

Korni:
IDIOTO DEBILNY TO MA BYĆ SKRÓCONE

Ostatnio edytowany przez rotfly (2007-12-04 18:07:36)

Offline

 

#5 2007-12-05 08:24:05

keeper211

Niewolnik

Zarejestrowany: 2007-12-05
Posty: 1
Punktów :   

Re: Wejście Wyjście! Idioci do pracy!

Komputer potrafi przekazać rezultat swojej pracy do urządzeń wyjścia takich jak monitor lub drukarka. Również karta dźwiękowa zaliczana jest do urządzeń wyjścia.
Najważniejszym urządzeniem wyjścia jest jednak monitor komputera. W przeciwieństwie do drukarki czy karty dźwiękowej, które nie muszą należeć do podstawowego wyposażenia systemu, monitor jest niezbędny. Opisy urządzeń wyjścia:

Monitory
Żaden komputer nie nadaje się do pracy bez monitora czy wyświetlacza. Najczęściej jest to monitor kolorowy, przypominający mały telewizor. Informacje, które są wyświetlane na ekranie monitora pochodzą z karty graficznej w komputerze. Karta graficzna zmienia komputerowe dane w sygnał wideo, który następnie może wyświetlać monitor. W ostatnich latach jakość monitor ów gwałtownie wzrosła. Podczas gdy pierwsze zestawy PC potrafiły wyświetlać tylko jednobarwne teksty, nowoczesne karty graficzne i monitory wyświetlają obraz o jakości lepszej ni ż w przypadku dobrych odbiorników telewizyjnych. Komputery przenośne wykorzystują płaskie ekrany wyświetlaczy, które funkcjonują na zasadzie podobnej do wyświetlaczy kalkulatorów. Różnica polega na tym, że na ekranach tych komputerów można wyświetlać nie tylko cyfry i litery, lecz także grafikę. Oprócz monitorów kolorowych na rynku można jeszcze spotkać monitory czarno białe, których praktycznie już się nie używa.

Drukarki
Drukarki spełniają podobną rolę, jak monitory- tyle tylko, że tekst jak i grafika pojawiają sienie na ekranie, ale na papierze. Cały proces wygląda więc bardzo podobnie: informacje, które mają pojawić się na papierze wysyłane są z komputera do karty drukarki. Tam zostają zmienione w obraz strony, który następnie poprzez drukarkę trafia na papier. Do zastosowań domowych nadaje się albo drukarka atramentowa, albo laserowa. Drukarki atramentowe są tańsze, lecz jednocześnie wolniejsze niż drukarki laserowe. Oba typy zapewniają jednak dość wysoką jakość druku, czasami zbliżoną do jakości czasopism. Zasada działania drukarek atramentowych polega na wytryskiwaniu maleńkich kropel atramentu na papier, przy czym wszystko to odbywa się praktycznie bezgłośnie.
Drukarki laserowe funkcjonują na zasadzie podobnej do kserokopiarki. Strumień lasera zaznacza obraz na metalowym bębnie. W miejscach tych pozostaje sproszkowany atrament, czyli toner. Następnie do bębna dociskany jest papier, z którym toner wiąże się pod wpływem wysokiej temperatury.
Drukarki laserowe gwarantują najwyższą jakość i nadają się przede wszystkim do zastosowań graficznych i przygotowywania profesjonalnych publikacji.

Karty dźwiękowe
Karty dźwiękowe, za pomocą których możemy rejestrować dźwięk i muzykę, mogą również służyć jako urządzenie odtwarzające. Jeżeli do komputera podłączy się głośniki, można uzyskać dźwięk o jakości CD. Dźwięk i muzyka używane są w grach komputerowych oraz programach multimedialnych. Ponadto wiele programów wydaje dźwięki ostrzegawcze, które w przypadkach zagrożenia możemy usłyszeć w podłączonych do komputera głośniczkach.

Słuchawki i głośniki
Sama karta dźwiękowa nie umożliwia jeszcze słuchania muzyki. Bez odpowiednich urządzeń wyjścia, takich jak słuchawki i głośniki nie wyda z siebie ani jednego dźwięku. Jeżeli mamy słuchawki możemy je podłączyć z tyłu obudowy komputera. Kto jednak woli dźwięk płynący z głośników, może takowe wybrać z bogatej oferty dostępnej w sklepach.

Korni:
IDIOTO DEBILNY TO MA BYĆ JESZCZE TROCHE SKRÓCONE

Offline

 

#6 2007-12-05 08:27:28

Rogal Wladca Swiata

Wojownik

Zarejestrowany: 2007-09-20
Posty: 12
Punktów :   

Re: Wejście Wyjście! Idioci do pracy!

Aha ale to ma byc chyba skrócone ?

Korni:
odkrywczy jesteś

Offline

 

#7 2007-12-15 11:27:21

Imperator Korni

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-17
Posty: 35
Punktów :   -1 

Re: Wejście Wyjście! Idioci do pracy!

PAŁY CZY JESTEŚCIE TAK OGRANICZENI ŻE NIE ROZUMIECIE TEMATU, "Niewiem czy to to ?" (CYTAT Z IDIOTY KRZYSZTOFA)
PO PIERWSZE NIE WIEM PISZE SIĘ ODDZIELNIE PO DRUGIE TO WY POWINNISCIE WIEDZIEC CZY TO JEST DOBRZE!
I SKRAACAĆ TO BO NIKT WAM OD SŁOWA NIE PŁACI (A SZKODA BO BYM TEZ COS NAPISAL)
MACIE TO SKRÓCIĆ DO PONIEDZIAŁKU (17.12.2007) godz. 18:00.
Jak ktos nie zdąży trudno.
Najwyżej będzie musiał prosić Kaśkę aby poszła "negocjować" ocenę na półrocze.
No dobra, wiem Rogal ty masz to za darmo...

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.menadzer2009zuzel.pun.pl www.msaug.pun.pl www.upbudownictwo.pun.pl www.slanderers.pun.pl www.c-r-p.pun.pl